V kategoriích níže naleznete články naší redakce.
Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.
Najděte si lepší práci!.
Přečtěte si nejnovější článek.
Přečtěte si články bloggerů.
Příjemnou zábavu!
I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...
V kategoriích níže naleznete články naší redakce.
Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.
Najděte si lepší práci!.
Přečtěte si nejnovější článek.
Přečtěte si články bloggerů.
Příjemnou zábavu!
Člověk, jehož nemoc či postižení není krátkodobé, ale trvá měsíce či roky, a zanechává zdravotní následky, je zařazen do tzv. zdravotní skupiny. Pro přehlednost skupiny vyjmenujeme a přiblížíme vám i možnosti zaměstnávání osob se zdravotním postižením, nebo zaměstnávání ZPS (změněnou pracovní schopností).
Každý z nás si je vědom, že zrak je jeden z nejdůležitějších smyslů našeho těla. Kdo nemá problémy se zrakem si neumí představit, jak je těžké být slepý - nevidomý. Nevidomý člověk je plně invalidní osobou. Zaměstnávání invalidních důchodců nevidomých je v dnešní době velice náročné. Nejvíce byli zaměstnáváni nevidomí lidé v ústřednách podniků, hotelů apod. Ručně ovládané ústředny jsou nahrazeny automaty, a tak ubyla jedna z mála prací pro nevidomé osoby. Mnozí jsou rekvalifikováni na maséry. Dobře se uplatňují v lázeňství, v rehabilitačních odděleních v nemocnicích, v soukromých masérských salónech apod. Další možností zaměstnávání invalidního důchodce je u počítačů. Počítače jsou vybaveny pro nevidomé velice důmyslně, takže je mohou využívat při psaní textů, opisování aj. činnostech.
Sluchové postižení s sebou přináší trochu lepší situaci než je tomu u nevidomých lidí. Výběr prací pro zaměstnávání ZPS je téměř neomezen, samozřejmě že nemůžeme pomýšlet na práci, kde je třeba komunikace s druhou stranou.
Zaměstnávání osob se ZTP (zdravotně tělesným postižením) s sebou přináší mnohá úskalí. Tito lidé musí stále brát zřetel na své postižení. Určitě by všichni rádi pracovali, docházeli do zaměstnání mezi zdravou populaci, ale nedovolí jim to pohyb těla. Ochrnutí či třes končetin, a s tím nutné používání invalidního vozíku, podpůrných aparátů či berlí jsou velkým, často neřešitelným problémem při hledání práce. V současné době je velký nedostatek prací, které dříve byly dávány jako „práce z domu", např. našívání panenek, rovnání známek, kompletace drobného zboží apod. Tyto práce byly hlavně pro osoby s těžkým postižením dolních končetin, které neměli možnost dopravy do dílen apod. Dnes práce pro ZTP je nejvíce na počítačích. Programátora, tvůrce webových stránek, účetnictví, nemůže dělat každý. Proto je velká poptávka na jakoukoli kompletaci drobného zboží. Bohužel, jen málo podnikatelů tyto práce ZTP nabízí.
Musíme vyzdvihnout podnikatele, kteří zaměstnávání osob se zdravotním postižením berou vážně a jsou ochotni přizpůsobit pracovní prostředí např. vozíčkáři, který může za prací dojíždět.
Mentálně postižené osoby, zase podle rozsahu postižení, jsou invalidními důchodci. Zaměstnávání invalidních důchodců s mentálním postižením je především v chráněných dílnách. Tyto dílny vytváří nádherné věci z keramiky, tkají výrobky - např. prostírání, tvoří figurky ze slámy aj. krásné věci, které se prodávají na akcích pořádaných nejen tělesně postiženými.
Vnitřní postižení je postižení, které není na první pohled vidět, přesto může být velice vážné. Osoby takto postižené jsou opět podle vážnosti postižení buď invalidními důchodci, nebo osoby ZPS. Zaměstnávání invalidních důchodců a zaměstnávání ZPS je dáno pouze na základě lékařského potvrzení.
Kombinovaná postižení jsou např. sluchové+tělesné postižení, duševní+tělesné postižení apod. Kombinovaných postižení je velké množství. Osoby s tímto postižením jsou téměř ze sta procent invalidními důchodci. Zaměstnávání invalidních důchodců je také pouze na lékařské potvrzení.
Duševní nemoci. Lidé s duševní nemocí jsou většinou invalidními důchodci a ZPS. Zaměstnávání ZPS je složité a proto práci dovoluje lékař. Pokud je osoba s duševní nemocí v léčebně, tak jako terapii má práci v dílně, kde se vyrábějí různé drobnosti z keramiky, slámy, látky apod. To je práce v léčebném procesu, tedy bez finanční odměny.
Sehnat zaměstnání pro seniory je v dnešní době velice složité. Pokud to jde, pokračují lidé, kteří dovršili důchodový věk, ve svém povolání. Situace na trhu práce je pro osoby již od padesátého roku života velice složitá. „Starobní“ důchodci, i když jsou zdravotně způsobilí pracovat, těžko práci najdou.
Každý žadatel o zaměstnání s tělesným či jiným postižením musí žádat lékařské potvrzení. Pražská správa sociálního zabezpečení vydává rozhodnutí pro invalidní důchodce, tzv. Pracovní rekomandaci. Tato Pracovní rekomandace je pro zaměstnavatele vodítkem, jakou práci může žadateli nabídnout a jakou práci invalidní důchodce není schopen vykonávat.
Aktualizováno: duben 2012
Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.
vzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz
Aktuální rozhovor:
Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...
více »
Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY |
Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN |
Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE |
Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...
Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt
Copyright 2025 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.